«Бізнес на хворих у Луцькій міській лікарні поставив під загрозу життя і здоров’я лучан», – Дмитро Глазунов

Сьогодні однією з найгучніших скандальних тем у Луцьку є тема навколо Луцької міської клінічної лікарні. Більш детально про це ми вирішили розпитати в голови ВОГО «ВОЛК» і БФ «Рідна Волинь» Дмитра Глазунова.

– Розкажіть, у чому причини протистояння?
– Відразу ж уточню. Скандальна тема навколо Муніципального бізнесу високопосадовців в міській лікарні, який заважає нормально функціонувати самій лікарні, і ставить під загрозу здоров’я і життя лучан. Цей бізнес складається з ТзОВ «Муніципальна аптека» і Членської благодійної організації «Муніципальна лікарняна каса» (керівник Федір Кошель), яка займається збором «благодійних внесків» з хворих.

– Як давно триває протистояння і з чого все почалося?
– Все почалося із конфлікту з головним лікарем Ларисою Духневич. Причиною став фільм на телеканалі ЗІК у програмі «Лікарські таємниці», «Луцька міська лікарня: благодійні внески та невдоволені пацієнти», який вийшов 18.06.2016. Згодом його на каналі прокрутили з десяток разів. Лариса Духневич мене публічно і кулуарно безпідставно звинуватила у причетності до створення цього репортажу, чим розв’язала конфлікт.

За участю її зятя, начальника управління кримінальних проваджень волинської облпрокуратури Юрія Новосада, проти мене було порушено справу не по факту якогось правопорушення, а на підставі замовної, брудної і брехливої публікації в ЗМІ Ф. Кошеля та вчинено ряд інших брудних інсинуацій. З часом до подій долучилася громадськість, від якої ми почали отримувати інформацію про масштаби зловживань і корупції у цьому закладі, після чого моя протидія організаторам бізнесу на хворих, розгорнутого в міській лікарні, стала для мене громадянською позицією.

Лариса Духневич і Федір Кошель

– В чому Ви бачите зловживання і корупцію?
– Для прикладу візьмемо членську благодійну організацію «Муніципальна лікарняна каса», якою ось уже майже 20 років керує екс-начальник міського управління охорони здоров’я Федір Кошель. Приклад її діяльності викладений в матеріалах телеканалу ЗІК у програмі «Лікарські таємниці», «Луцька міська лікарня, благодійні внески та невдоволені пацієнти». Ці матеріали журналісти передали в управління національної поліції у Волинській області. Там є коментар фахового юриста. Порушено кримінальне провадження №42016030000000151 від 19.07.2016.

Хід розслідування невідомий, однак відомо, що його гальмують. Його закривали, потім знову відкривали через неповноту розслідування і т.п. До поданих матеріалів ЗІКу слід добавити те, що до збору «благодійних внесків» (готівки) долучені чоловік Лариси Духневич Віктор (за МРТ) і син Федора Кошеля Григорій (за УЗД), які вони передають Ларисі Духневич, а вона ретельно записує в зошит орієнтовно, хто скільки здав (є в сюжеті ЗІКу 23 хв. 30 с.). Це і є чорна бухгалтерія, а її касир – Лариса Духневич. Покажіть громаді цей зошит. Багато пацієнтів скаржаться на невидачу чеків.

– А звіти?
– Проаналізувавши, встановили, що в результаті тіньових схем Духневич-Кошеля масштаби зловживань із «благодійними внесками» є колосальними. А звіти про їх використання цілковите окозамилювання. Відповідно до їх сайту, у 2015 році МЛК зібрала 6, 2 мільйонів гривень. Витрати склали 5, 5 мільйонів гривень, з них: на рахунок лікарні – тисяча гривень, 4,7 мільйонів – закупка матеріалів (частина у «своїй» Муніципальній аптеці), 0,9 мільйонів гривень – послуги. Тільки на своє утримання МЛК тратить від 1 до 1, 5 мільйонів гривень щороку.

– Які матеріали і які послуги куди перераховано? Про це нічого не вказано?
– За нашими попередніми підрахунками у 2015 році повинно було надійти до 15 мільйонів гривень благодійних внесків. А лікарня отримала всього 6, 2 мільйонів, але і ті виведені невідомо куди. До прикладу, у листі Луцької міської ради від 18.01.2017 року йдеться про те, що протягом 2015 року на СКТ (спіральний томограф) проведено 3634 обстежень, з них 1217 (33,5%) пільговим категоріям населення та 298 (8,2%) за невідкладними станами. Залучено від пацієнтів 614 825 гривень. В середньому 169,19 гривень на одне обстеження. З листа вбачається, що 41,7% обстежень на СКТ здійснюються безкоштовно, що не відповідає дійсності, і є скоріше насмішкою. І хто ж ці пільгові категорії, якщо навіть бійцям АТО воно проводилось платно?

– Які це розрахунки?
– Рахуємо разом: вартість СКТ складала 300 гривень, 250 робочих днів, 30 обстежень щоденно – виходить сума 2 мільйони 250 тисяч гривень. Нехай 10-15% пільговики. Отже, грошових коштів від благодійних внесків недоотримано майже втричі. При ефективному державницькому менеджменті сума в 6,2 мільйонів повинна була надійти лише із СКТ, КТ та МРТ. А ще збирають кошти за УЗД, ЕХО серця, рентген, фіброгастро, біохімічні та баканалізи, за поступлення в лікарню, за операції, за палати та за багато чого іншого. Виникає питання: «Де наші гроші»?

Наші припущення і розрахунки, що велика частина благодійних внесків, які збираються Муніципальною лікарняною касою у Луцькій міській лікарні, знаходяться в «тіні» і підтверджуються інформацією 12 каналу: «За підрахунками управління охорони здоров’я завдяки автоматизації бюджет лікарні може поповнитися вдвічі». Уже це можна вважати повідомленням про злочин.

– А відомо, куди спрямовують зібрані кошти?
– Не зрозуміло. Звіти на сайтах і в пресі – відверте окозамилювання. А насправді – неефективний і марнотратний менеджмент, або розкрадання. Медичне обладнання в лікарні застаріле, рентген-апарат ще є радянського зразка, навіть вікна не спромоглися замінити, фасад з непривабливими стінами, ліфти – жах. Дороговартісне медичне обладнання по півроку простоює через брак коштів на ремонт, в результаті чого хворі змушені були їздити в інші області за допомогою. Так з 9 липня 2016 і до кінця року не працював той же СКТ, бо не було грошей відремотувати, так само апарат для дробіння каменів у нирках і т.п. А це реально ставить життя і здоров’я лучан під загрозу.

Натомість, за зібрані в лікарні «благодійні внески» закуповують автомобіль для начальника управління охорони здоров’я Федора Кошеля ВАЗ АС 0024, а суми, еквівалентні мільйонам доларів, списані на різні не медичні потреби (ремонтні, будівельні, охоронні, консультаційні і т.п.), закуповуються квіти, газети і журнали на тисячі доларів, мобільний телефон, меблі, проводиться свято квітів і т.п. Це все підтверджено документально.

– Ми думали, що на залучені від хворих «благодійні внески» Муніципальна каса закуповує медичне обладнання, ліки.
– Я теж так вважав, і лучани теж. Але нас обманювали. Муніципальна каса справді закуповує значну кількість ліків для міської лікарні, але не для нас. Куди вони йдуть і для кого, якщо навіть родини загиблих, померлих та пропавши безвісти учасників АТО та наші бійці-герої і їх сім’ї майже за всі ліки платять. Очевидно, вони йдуть для тих, хто і лобіює інтереси чиновників.

У підсумку, в лікарні «благодійних внесків» не видно, а от 4 маєтки (2 в Луцьку, 2 в селі Лище), 7 квартир і офісів, 8 земельних ділянок, 4 авто родини головного лікаря Лариси Духневич видно. За оцінками фахівців, в одні лише маєтки в селі Лище вкладено до 1 мільйона доларів США. Я би ніколи не звертав увагу на ці статки, якби їх походження не було пов’язане із Муніципальним бізнесом в єдиній у місті ургентній лікарні. Саме тому я зареєстрував петицію про звіт Лариси Духневич про збір та використання лікарнею благодійних внесків. І просив би підписати кожного лучанина, тому що це стосується нас і наших близьких, просто людей, що поруч, які потребують не тільки належної медичної допомоги, а й належного ставлення до себе, як до гідної людини.

Маєток Лариси Духневич

– Питання на завершення: Муніципальна лікарняна каса і Ваша Волинська обласна лікарняна каса – конкуренти?
– Абсолютно ні. Це просто співзвучна назва, чим користуються згадані особи через недобросовісних працівників ЗМІ. Зокрема, вони просто нав’язують думку громаді що протистояння – це конфлікт конкурентів, боротьба за внески, рейдерське захоплення бізнесу тощо. Насправді муніципалка є благодійною організацією і займається збором благодійних внесків в лікарнях, а ВОЛК – громадська і працює за принципом страхової медицини, в яку люди на підприємствах платять із своєї зарплати кошти, або ж саме підприємство із прибутку. Ми ніколи не займалися збором «благодійних внесків» і не плануємо.